První škola v Meziměstí

Než byla v Meziměstí postavena škola, chodili žáci z Meziměstí do školy ve Vernéřovicích a žáci ze Starostína do školy ve Vižňově. V zimním období, kdy byly cesty často zafoukané sněhem, se vyučovalo pouze „tři půldne“ v tak zvané „zimní škole“

První škola v Meziměstí byla zřízena v roce 1872. Meziměstský továrník Josef Walzel /+1884/ přenechal vlastními prostředky postavený dům v obci pro školní účely. Stavební parcelu obci věnoval prelát broumovského kláštera dr. Johann Rotter. Ve škole bylo poprvé vyučováno 4. listopadu 1872. Dodnes je na budově bývalé školy umístěna ve štítě pamětní deska.

V roce 1877 byla škola rozšířena na dvojtřídní. Po otevření železniční tratě Choceň - Meziměstí - Wroclaw se v roce 1880 zvýšil počet školáků natolik, že místnost ve školní budově již nestačila. Proto byla obec nucena 1.5.1880 rozšířit budovu školy o jedno poschodí. Tato stavba školy obec stála 3 901 fl a 73 Kr. Byla dokončena v září 1880.

V roce 1885 byla škola trojtřídní. Čtyři učitelské síly vyučovaly 92 děvčat a 103 chlapců. V tomto počtu byly zahrnuty také děti z Alpské Vísky, která v té době katastrálně náležela k Jetřichovu a z drážních domů, které náležely k Ruprechticím.

V době před první světovou válkou bylo vyučováno pět až šest tříd. Její kapacita byla ale již nevyhovující. Proto bylo přistoupeno ke stavbě nové školní budovy.

Od roku 1928 sloužila bývalá škola podle přání Josefa Walzla jako obecní chudobinec.

škola

Březen - za kamna vlezem, duben - ještě tam budem.

Hřmění mezi Markem a Vitalem značí úrodný rok.

Svátek má Vlastislav

Zítra má svátek Robert

• Mezinárodní den proti hluku
  • Mezinárodní den tance