Exkurze 5A - skolamezimesti

Exkurze 5. A v TS Broumov
   Ve středu 13. listopadu vyrazila 5. A na neobvyklou exkurzi – do Technických služeb Broumov. Mnozí asi nevíte, kde tato důležitá organizace, starající se o bezproblémový chod města Broumova, sídlí. Nevěděli to ani páťáci, ale chytrý internet jim poradil. Od vlakového nádraží vyrazili směrem na Martínkovice. Protože měli čas, vhodně  ho využili na prohlídku dřevěného kostelíčka. Ochoz kolem této památky posloužil jako vhodný úkryt před nepříjemným deštěm. Žáci si stihli prohlédnout historické desky na zdech kostelíka, vyluštit některé věty kronikářských zápisů, vyslechnout si pověsti z historie kostelíka. Přesně v 9 hodin je očekávali ve dvoře Technických služeb. V teple pracovní místnosti se žáci od p. vedoucí dozvěděli, co to vlastně technické služby jsou a jak fungují. Při výkladu jejich oči sledovaly hbité prsty zahradnice, která na stole uprostřed místnosti vytvářela z voňavého jehličí základy na adventní věnce. Práce jí šla neuvěřitelně od ruky.
   Po chvíli si děti vyzvedl technik pan Myšák a zavedl je do dvora a do garáží technických služeb. Představil zdejší techniku starající se hlavně o čistotu Broumova. Klukům se líbily  multifunkční traktory, vysokozdvižná plošina,  moderní sekačka i drahé pracovní stroje. Dozvěděli se, že pracovat s těmito stroji není snadné. Na ty, kdo se po absolvování základní školy nevyučí v žádném oboru ani nezískají maturitu, čeká u Technických služeb místo moderního stroje jen koště, lopata nebo hrábě. Při prohlídce areálu museli žáci dávat dobrý pozor, na závěr exkurze je totiž čekal písemný test. Někteří si s ním poradili hravě, jiní potřebovali pomoc provozní pracovnice. Ale zvládnout test chtěli všichni – za jeho správné vyplnění totiž dostali malé občerstvení. A to jim přišlo náramně vhod, protože od rána  na čerstvém vzduchu všem  notně vytrávilo.