Noc s Andersenem - skolamezimesti

Noc s Andersenem
   V pátek 22.března 2019 se na naší škole v tzv. "Klíčku" uskutečnila akce, na kterou se přihlásilo tak moc žáků, že jsme museli (s omluvou a příslibem, že příští rok budou vybráni přednostně,) třetině žáků odříci účast. Jednalo se o "Noc s Andersenem.

Tuto akci pořádáme již několikátým rokem ve spolupráci s panem knihovníkem Martinem Slavíkem z naší městské knihovny. ( Na jednom z našich prvních setkáních nám pan knihovník přišel v noci převlečený za pana spisovatele H. Ch. Andersena, tak jsem si ho důvěrně pojmenovala "pan Andersen", protože jsem si hned nezapamatovala jeho jméno, jen jsem věděla, že to jméno má z říše ptáků, ale nechtěla jsem se splést... Dnes už samozřejmě vím, že se jmenuje pan Slavík, ale ještě někdy ho oslovuji "pane Andersene". Je to asi i proto, že tehdy  vypadal tak pohádkově a skutečně, že jsme byli všichni v úžasu a zůstalo nám to v paměti jako nesmazatelná vzpomínka.)

Tentokráte jsem ale vybrala jiného pana spisovatele. Byl to pan Zdeněk Svěrák a jeho knížka "Jaké je to asi v Čudu". Naše vítězka školního kola v recitaci, Bětka Smolíková, vyhrála s básničkou "Rovnátka" nejen školní kolo soutěže, ale postupuje i do kola krajského. Přiznám se, že jsem se s touto knížkou seznámila teprve právě u Bětky. Nemohla jsem se od knížky odtrhnout, jak se mi zalíbila. Touto cestou  chci poděkovat paní učitelce Monice Slavíkové, která mi knížku ( ,dnes již téměř nesehnatelnou, ) zajednala a darovala …

Naše "noc" začala v Klíčku o půl šesté a trvala do půl deváté večer. Nejprve jsme se u stolu shromáždili a jednotlivě se představili a nalepili jsme si lístečky se jménem, jakým jsme chtěli být oslovováni. Pak nám paní učitelka Kociánová - kmotřička Anička - představila naše ochránce a múzy a každý z nás ukázal knížku, kterou si přinesl a pověděli jsme si, proč právě tuhle knížku bychom ostatním doporučili.

Ve druhé části nám "kmotřička" přečetla kus z pohádky "O hasicím přístroji". Nedočetla ji celou. Domyslet svůj vlastní konec pohádky měli za úkol žáci, kteří byli rozděleni do skupinek. Kapitáni s ostatními vymysleli nejprve názvy pro jednotlivá družstva - byli to: Machři knihomolové, Černá perla, Profíci a Čtenáři. Pak začalo vlastní vymýšlení... Přečetli jsme si jednotlivé práce a viděli jsme i ilustrace, o které se žáci pokoušeli. Pak bylo překvapení - pohoštění s rozsvícenými svíčkami a přípitek bylinkovou šťávou.

Po svačince jsme dočetli i závěr pohádky podle pana Svěráka. Jaké byly ty naše výtvory, to budete moci číst i vy na školní nástěnce .

Moc se nám to líbilo a těšíme se za rok zase.

Mgr. Anna Kociánová